Veľký školský podvod - testovanie deviatakov

Autor: Filip Šimo | 30.3.2011 o 6:32 | (upravené 30.3.2011 o 7:07) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  2666x

Deviataci písali začiatkom marca takzvaný monitor zo slovenského jazyka a matematiky. Učitelia a učiteľky od septembra "makali" na tom, aby boli žiaci čo najúspešnejší. V deň "D" žiaci vpisovali do formulára svoje odpovede, kópie z odpoveďových hárkov zostali školám. Učitelia "orientačne" po porovnaní správnych odpovedí z NÚCEM vypočítali úspešnosť detí. V týchto dňoch chodia oficiálne výsledky. Úplne iné, rozdielne, nelogické.  Oficiálne 100%-tní žiaci majú rozdielne odpovede, nevypracované otázky v rovnakom variante rovnakého premetu. Ohlasy na učiteľských fórach prichádzajú z celého Slovenska...

Záhadou je, že výsledky sú väčšinou, ak nie všetky, lepšie alebo rovnaké ako očakávania. Niektorí o 5%, niektorí aj o 20% Aj preto riaditelia mnohých škôl držia bobríka mlčanlivosti, pretože v školstve ako je už známe, vládnu štatistiky, ktoré by mali byť čo najlepšie a kto sa bude sťažovať na to, že jeho škola dopadla lepšie ako mala ?

Problém spravodlivosti ale nastáva v tom, že pravda je v tomto prípade len jedna. A to tá, že na odpoveďovom hárku zostal dôkaz, ktorý mal byť závažným kritériom prijatia žiaka na strednú školu. Pritom reálne možno niekto napísal monitor na 90%, ale keďže jeho reálne 80%-tnému spolužiakovi aj s chybami vypočítal počítač oficiálne 100%, ten druhý má väčšiu šancu dostať sa na strednú školu. Znamená to, že chybnými výsledkami sú možnosti žiaka výrazne ovplyvnené chybným, resp.bezchybným spracovaním jeho odpovedí.

Situácia je pomerne čerstvá a je možné predpokladať, že sa v priebehu pár dní odkryjú ďalšie prípady. A potom dúfam prídu aj odpovede na otázky a hlavne vysvetlenie kompetentných ako sa dá dosiahnúť 100% s tromi nesprávnymi odpoveďami. A kto sa vlastne zahráva s osudmi detí a povesťou učiteľov?

Niekoľko rokov sa medzi učiteľmi a školami vedie diskusia o validite takejto formy testovania žiakov, hlavne z dôvodu mnohých sprievodných faktorov ako je stres, zle formulovaná otázka, či nejednoznačné zadanie. Stáva sa tak, že "vyhorie" šikovní a dobrí žiaci v strese a tým laxným sa podarí "natipovať" a,b,c alebo d.

Zostáva len veriť, že sľubovaná reforma, ktorá vyštartovala, ale ešte nedorazila zasiahne aj testovanie deviatakov a zabráni takémuto "faupax" v nasledujúcich rokoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.


Už ste čítali?